Rozhovor pro mohelnický zpravodaj MOHELNICKO

„Nohy nás nosí celý život, svoji prevenci si rozhodně zaslouží“, říká pedikérka Irena Nevrlá

Osobně se domnívám, že ty počátky a tím i historie tohoto oboru, ve kterém pracuji, sahá až někdy do období starého Egypta, kdy na obraze starém 2400 př. n. l, který byl nalezen v egyptské hrobce, je vyobrazena i péče o nohy.
Až začátkem 18. století byla poprvé písemná zmínka v odborné literatuře o ošetření chodidel. Jako první dokázal ocenit upravené nohy francouzský král Ludvík XIV. a anglická královna Victoria. V 19. století se významně proslavil Dr. William. M. Scholl, jenž je zakladatelem moderní pedikúry, se svým bratrem Frankem J Schollem vyvinuli řadu speciálních polštářků do obuvi a své obchody rozšířili po celém světě. V roce 1912 založil vysokou školu s výukou podologie, vyškolil řadu kvalitních pedikérů.
Pedikúra obecně znamená: „starat se lidem o chodidla “, a to takovým způsobem, aby neměli „kuří oka“, zarostlé nehty, otlaky, mozoly aj. Chodíme ke kadeřnici, na masáže celého těla, ale na nohy obecně zapomínáme a přitom jsou to právě nohy, které nás celý život nosí kam potřebujeme, z tohoto důvodu je nutné začít s péči u nohou.
Před začátkem pedikúry se nožky namočí v olejové či solné lázni, zrohovatělá kůže se odstraní společně s otlaky a kuřími oky, pokud tam nějaké jsou. Následně se ostříhají, vyčistí a opilují nehty, ošetří olejem, v případě plísně speciálním olejem. Na přání zákazníka i upravíme i nehty a kůži (lakování nehtů i francouzské). Má specialita u nabízených služeb je reflexní masáž chodidel, která následuje po ošetření. Tato reflexní masáž uvolní i zablokovanou krční páteř.
Pokud na to narazím, tak ano, ale je to jak se říká „běh na dlouhou trať“ a lidé musí hlavně chtít věc řešit, je to totiž až otázka jednoho roku za předpokladu, že zákazník se léčbě věnuje a chodí pravidelně.
To rozhodně ne, ale snažím se více aplikovat čínskou medicínu, což mnoho lidí odmítá, jen z toho důvodu, že to neznají, jsou zvyklí „spolknout prášek“. Čínská medicína je takové lékařství, ale v naší době není příliš uznávané, dnes ji věří jen šest procent, čtyřiadevadesát procent ne.
V současné době je mnoho zákazníků, kteří si ke mně na pedikúru chodí i odpočinout, řešíme otlaky, „kuří oka“, zrohovatělou kůži, zarostlé nehty, celé mé ošetření trvá i s reflexní masáží 60 minut.
Otlaky vznikají namáháním chodidla při chůzi a způsobuje to tlak na kosti, které v tom chodidle jsou. Dále pak je to sešlapáním kůže na chodidle třeba v oblasti podrážky. Také noha zavřená v pracovní obuvi 12 hodin nepřetržitě tomu moc nepřispěje.
Samozřejmě, že to vše vzniká stylem chůze a absence chybějící prevence ošetřování chodidel, ale pochopitelně svoji velkou roli zde hraje kvalita používané obuvi a zátěže na nohy.
Já se domnívám, že ano. Jednak kvalitní obuví, což je vcelku logické a hlavně péčí o nohy.
To je otázka a také problém, levné boty samozřejmě nemusí být kvalitní, stejně jako zdraví chodidlům prospěšné, ale to už se bavíme o tom, zda chceme ušetřit na obuvi anebo na svém zdraví, to je otázka spíše pro každého z nás.
Kuří oko vzniká tlakem kosti, která je v proti tlaku nějaké překážce, obuvi, švu nebo tlaku jiné kosti. Nejdříve vznikne otlak, protože to je reakce té kůže a pak zašlapáváním z toho postupně vzniká „kuří oko“.
To je vcelku individuální, pokud má někdo nekvalitní obuv, tak se to podle mého soudu projeví v řádu čtrnácti dnů, kdy vznikne první otlak a pokud se to nezaregistruje, pak vznikne ono „kuří oko“. Samozřejmě v případě zdravotních obtíží (propadlá klemba, ploché nohy) vznikají otlaky a „kuří oka“ častěji.
Zcela určitě by taková prevence byla vhodná, protože já vlastně už odstraňuji následky. Takže pokud se ptáte na preventivní prohlídku chodidel na pedikúře, pak říkám, ano. Kdyby lidé chodili, pak bych asi později neměla tolik práce s tolik zanedbanými chodidly.
Já bych řekla, že všechny bez rozdílu. Vždycky jsem si myslela, že starší lidé jsou na tom hůř, ale není to tak, i mladí jsou na tom stejně. Pak je jen otázka, jak to kdo nechá zajít daleko a jak to řeší. Přichází mladý člověk se stejným problémem jako senior.
Ženy, ty mají přece jen větší vztah k tomu se o sebe více starat než muži, ale mí zákazníci jsou i muži.
Možné to pochopitelně je, ale to by mohlo být i oboustranné, mou snahou je, aby nebyl důvod k ostychu.
Adresné to není, myslím si, že je to určeno všem. Kdo pracuje duševně, může si dopřát masáž hlavy, uvolnit se, „odstresovat“ se a kdo pracuje manuálně, pak je to o ošetření a masáží končetin.
Já si rozhodně myslím, že ne, protože kdyby to byla skutečně podřadná práce, tak ji nedělám a dnes tady nejsem. Mě tato práce velmi baví a to je i důvodem, proč ji také dělám.
Tak samozřejmě, že to člověka musí bavit, ale také tam hraje roli předpoklad, že to chcete dělat, jinak by to asi nemělo žádný smysl a trápil by se jak zákazník, tak ten, kdo ho ošetřuje.
Je to otázka jedné hodiny.
Reflexní masáž chodidel, což je působení na reflexní body, které jsou na chodidlech a nepřímo ovlivňují celé tělo, neboť na chodidlech jsou reflexní body celého těla.
Velmi mnoho, každý bod představuje orgán či část těla ve zmenšené podobě reflexního bodu, který má na chodidle své nezaměnitelné místo.
Ano, ale pomáhám pouze uvolňovací masáží, promasírováním a případně doporučením posilujících cviků či odborné pomoci.
Má lymfatická masáž je masáž pouze na reflexních bodech chodidel, která reflexně ovlivňuje celé tělo, čistí, detoxikuje organismus, postupným opakovaným masírováním bodů se rozpohybuje lymfa (lymfa je druhá nejdůležitější tekutina po krvi), mnohdy bývá lymfa stagnující a lze ji rozpohybovat pouze masáží nebo pohybem. Velký rozdíl oproti klasické lymfatické masáži těla je, že na chodidlech je méně kontraindikací. Oproti klasické lym. masáži těla při mé může být člověk nemocný (antibiotika, viróza, ucpaná rýma apod.), v podstatě lymfatickou masáží mohu tomuto člověku pomoci od nemoci, nemohu mu nijak ublížit.
Počítadlo
Vytvořil: nevik / fanlan
2017
Další projekty: www.profitvorba.cz