Rozhovor pro mohelnický zpravodaj MOHELNICKO

„Nohy nás nosí celý život, svoji prevenci si rozhodně zaslouží“, říká pedikérka Irena Nevrlá

Jak daleko sahá historie pedikury, od kdy se používá?

Osobně se domnívám, že ty počátky a tím i historie tohoto oboru, ve kterém pracuji, sahá až někdy do období starého Egypta, kdy na obraze starém 2400 př. n. l, který byl nalezen v egyptské hrobce, je vyobrazena i péče o nohy.

A kdy tento způsob ošetřování nohou, tedy respektive chodidel, ať je to přesné, dorazil k nám do Evropy?

Až začátkem 18. století byla poprvé písemná zmínka v odborné literatuře o ošetření chodidel. Jako první dokázal ocenit upravené nohy francouzský král Ludvík XIV. a anglická královna Victoria. V 19. století se významně proslavil Dr. William. M. Scholl, jenž je zakladatelem moderní pedikúry, se svým bratrem Frankem J Schollem vyvinuli řadu speciálních polštářků do obuvi a své obchody rozšířili po celém světě. V roce 1912 založil vysokou školu s výukou podologie, vyškolil řadu kvalitních pedikérů.

A co je vlastně podstatou pedikúry?

Pedikúra obecně znamená: „starat se lidem o chodidla “, a to takovým způsobem, aby neměli „kuří oka“, zarostlé nehty, otlaky, mozoly aj. Chodíme ke kadeřnici, na masáže celého těla, ale na nohy obecně zapomínáme a přitom jsou to právě nohy, které nás celý život nosí kam potřebujeme, z tohoto důvodu je nutné začít s péči u nohou.

Co všechno se na noze dělá…

Před začátkem pedikúry se nožky namočí v olejové či solné lázni, zrohovatělá kůže se odstraní společně s otlaky a kuřími oky, pokud tam nějaké jsou. Následně se ostříhají, vyčistí a opilují nehty, ošetří olejem, v případě plísně speciálním olejem. Na přání zákazníka i upravíme i nehty a kůži (lakování nehtů i francouzské). Má specialita u nabízených služeb je reflexní masáž chodidel, která následuje po ošetření. Tato reflexní masáž uvolní i zablokovanou krční páteř.

Řešíte i plíseň pod nehty?

Pokud na to narazím, tak ano, ale je to jak se říká „běh na dlouhou trať“ a lidé musí hlavně chtít věc řešit, je to totiž až otázka jednoho roku za předpokladu, že zákazník se léčbě věnuje a chodí pravidelně.

Necítíte se někdy ve své práci spíše jako lékař?

To rozhodně ne, ale snažím se více aplikovat čínskou medicínu, což mnoho lidí odmítá, jen z toho důvodu, že to neznají, jsou zvyklí „spolknout prášek“. Čínská medicína je takové lékařství, ale v naší době není příliš uznávané, dnes ji věří jen šest procent, čtyřiadevadesát procent ne.

Co nejvíce dnešního člověka na chodidlech trápí a s čím se nejčastěji setkáváte a co musíte řešit?

V současné době je mnoho zákazníků, kteří si ke mně na pedikúru chodí i odpočinout, řešíme otlaky, „kuří oka“, zrohovatělou kůži, zarostlé nehty, celé mé ošetření trvá i s reflexní masáží 60 minut.

Zmínila jste otlaky, co je příčinou jejich vzniku?

Otlaky vznikají namáháním chodidla při chůzi a způsobuje to tlak na kosti, které v tom chodidle jsou. Dále pak je to sešlapáním kůže na chodidle třeba v oblasti podrážky. Také noha zavřená v pracovní obuvi 12 hodin nepřetržitě tomu moc nepřispěje.

Ovšem, to by musel mít otlaky na chodidle každý, není to spíše stylem chůze a neprovádění prevence v ošetřování chodidel?

Samozřejmě, že to vše vzniká stylem chůze a absence chybějící prevence ošetřování chodidel, ale pochopitelně svoji velkou roli zde hraje kvalita používané obuvi a zátěže na nohy.

A dá se tomu všemu předcházet?

Já se domnívám, že ano. Jednak kvalitní obuví, což je vcelku logické a hlavně péčí o nohy.

To vychází z logiky věci, ale jsou vůbec na trhu kvalitní boty?

To je otázka a také problém, levné boty samozřejmě nemusí být kvalitní, stejně jako zdraví chodidlům prospěšné, ale to už se bavíme o tom, zda chceme ušetřit na obuvi anebo na svém zdraví, to je otázka spíše pro každého z nás.

Zmínila jste ošetřování „kuřích ok“, jak ty vůbec na chodidlech vznikají?

Kuří oko vzniká tlakem kosti, která je v proti tlaku nějaké překážce, obuvi, švu nebo tlaku jiné kosti. Nejdříve vznikne otlak, protože to je reakce té kůže a pak zašlapáváním z toho postupně vzniká „kuří oko“.

Aniž by si toho člověk všimnul, jak dlouho trvá vznik otlaku?

To je vcelku individuální, pokud má někdo nekvalitní obuv, tak se to podle mého soudu projeví v řádu čtrnácti dnů, kdy vznikne první otlak a pokud se to nezaregistruje, pak vznikne ono „kuří oko“. Samozřejmě v případě zdravotních obtíží (propadlá klemba, ploché nohy) vznikají otlaky a „kuří oka“ častěji.

U klasického obvodního lékaře nebo zubního lékaře je pravidlem chodit na preventivní prohlídky. Domníváte se, nebo doporučila byste lidem, aby také s určitým časovým odstupem navštívili pedikúru a nechali si prohlédnout svá chodidla?

Zcela určitě by taková prevence byla vhodná, protože já vlastně už odstraňuji následky. Takže pokud se ptáte na preventivní prohlídku chodidel na pedikúře, pak říkám, ano. Kdyby lidé chodili, pak bych asi později neměla tolik práce s tolik zanedbanými chodidly.

Hovoříme o otlacích a „kuřích okách“, ale nezaznělo, jakou věkovou generaci tyto problémy zasahují.

Já bych řekla, že všechny bez rozdílu. Vždycky jsem si myslela, že starší lidé jsou na tom hůř, ale není to tak, i mladí jsou na tom stejně. Pak je jen otázka, jak to kdo nechá zajít daleko a jak to řeší. Přichází mladý člověk se stejným problémem jako senior.

A kdo vás více vyhledává, muži nebo ženy?

Ženy, ty mají přece jen větší vztah k tomu se o sebe více starat než muži, ale mí zákazníci jsou i muži.

Není to tím, že by muži měli před vámi, ženou ostych?

Možné to pochopitelně je, ale to by mohlo být i oboustranné, mou snahou je, aby nebyl důvod k ostychu.

Komu je vlastně určena vaše profese, je to nějak adresné na řemesla a pracovní nasazení?

Adresné to není, myslím si, že je to určeno všem. Kdo pracuje duševně, může si dopřát masáž hlavy, uvolnit se, „odstresovat“ se a kdo pracuje manuálně, pak je to o ošetření a masáží končetin.


( 1 z 3 )
Počítadlo
Vytvořil: nevik / fanlan
2018
Další projekty: www.profitvorba.cz